Titlu: Abordarea conţinuturilor de fizică şi chimie; cercul interdisciplinar
Autori: Mădălina Aruxandei, Tamara Slătineanu
Afiliere: Colegiul Tehnic „Gh.Asachi” Iaşi, str. Sărăriei 189
Abstract: Interdisciplinaritatea reprezintă un proces de cooperare, unificare şi codificare a disciplinelor ştiinţifice contemporane, caracteristic actualei etape de dezvoltare a cunoaşterii ştiinţifice, în care fiecare disciplină îşi păstrează autonomia gnoseologică, specializarea şi independenţa relativă şi, în acelaşi timp se integrează sistemului global de cunoştinţe. Tendinţa de unitate în cunoaştere nu este nouă. Nevoia aceasta de unitate s-a afirmat cu o vigoare deosebită în momentele revolutive ale cunoaşterii: Renaşterea europeană şi Iluminismul francez. Promovarea interdisciplinarităţii constituie una dintre trăsăturile definitorii ale progresului ştiinţei contemporane.