Titlu: Analiza cariotipului prin studiul imaginilor digitale
Autori: Anişoara Nevoie1, Tatiana Agheorghiesei2, Oana Butnăraşu2
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Univ. ”Al.I.Cuza”, Iaşi 2Liceul Teoretic ”Miron Costin”, Iaşi
Abstract: Cariotipul – totalitatea cromozomilor dintr-o celulă somatică – reprezintă un criteriu de identificare taxonomică a organismelor deoarece este constant pentru fiecare specie (toate celulele somatice ale unei specii conţin acelaşi număr de cromozomi iar cromozomii din aceeaşi pereche au aceeaşi formă şi mărime în toate celulele). Scopul realizării cariotipului este identificarea gradului de poliploidie a unor specii vegetale sau a unor modificări structurale sau numerice ale cromozomilor la animale şi om, unele fiind responsabile de determinarea unor boli genetice grave (sindromul Down, Edwards, Patau, Turner sau Klineffelter).