Titlu: ANALIZA SEMNALULUI EEG ÎN EPILEPSIE
Autori: Gabriela Cucos, Laura Ailioaie
Afiliere: Faculty of Physics, “Al.I.Cuza” University, Iassy, Romania
Abstract: Sistemul nervos central (SNC) ocupă cea mai mare parte a sistemului nervos, şi împreună cu sistemul nervos periferic, îndeplineşte funcţia de control al comportamentului. Dezvoltările din anii ’50 din domeniul ciberneticii, au fost adoptate si de neuroştiinţe, astfel încât sistemul nervos central este văzut ca un sistem care are rolul de a procesa informaţii (senzoriale) şi de a genera un comportament. Epilepsiile sunt tulburări neurologice comune care se datorează unor factori care interferează cu impulsurile electrice la nivelul creierului. Sistemul nervos produce descărcări electrice bruşte, excesive şi dezorganizate, care duc la apariţia convulsiilor. Convulsiile interferă temporar cu controlul musculaturii, controlul defecaţiei (eliminarea de fecale), vorbirea, vederea şi conştienţa bolnavului. Apariţia convulsiilor este înspăimântătoare, în special dacă sunt severe. Din fericire tratamentul reduce impulsurile electrice anormale la nivelul creierului şi controlează crizele convulsive.