Titlu: Aplicaţii ale efectului Doppler în medicină
Autori: Roxana Silvia Tipa, Octavian Ioan Baltag
Afiliere: Facultatea de Bioinginerie Medicală,Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa", Str. Universităţii nr.16, Iaşi
Abstract: Efectul Doppler constă în modificarea frecvenţei, lungimii de undă şi perioadei undelor atunci când sursa şi emiţătorul sunt în mişcare relativă unul faţă de celălalt. Fenomenul este cunoscut în acustică sub numele de efect Doppler şi constă în schimbarea tonului unui sunet produs de un obiect care se apropie sau se îndepărtează de observator. Sunetele produse de surse care se îndepărtează (apropie) au frecvenţa mai joasă (mai ridicată) pentru că undele acustice suferă o mărire (micşorare) a lungimii de undă. Undele electromagnetice suferă o aceeaşi modificare, iar fenomenul este cunoscut în astronomie sub numele de efect Doppler – Fizeau. Diferenţa dintre frecvenţa emisă şi frecvenţa recepţionată se numeşte frecvenţă Doppler.