Titlu: Aplicaţii în monitorizarea fără contact a activităţii respiratorii
Autori: Miuta Carmina Rău, Octavian Ioan Baltag
Afiliere: Facultatea de Bioinginerie Medicală, Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa", Str. Universităţii nr.16, Iaşi
Abstract: Ultrasunetele sunt unde elastice având frecvenţa de oscilaţie mai mare de 20 kHz. Pentru producerea acestora se folosesc cel mai adesea dispozitive bazate pe magnetostricţiune sau materiale piezoceramice. Pentru detectarea ultrasunetelor se folosesc traductoare piezoceramice sau, dacă frecvenţa ultrasunetelor este relativ mică (până la 50kHz) microfoane cu condensator. Pentru obţinerea unei sensibilităţi ridicate şi pentru a se avea un raport semnal zgomot satisfăcător se recomandă folosirea pentru recepţie a unor senzori care să rezoneze pe frecvenţa recepţionată. În anumite condiţii de propagare, în regiunea unde se suprapun două oscilaţii de frecvenţă acustică sau ultraacustică, distribuţia intensităţii oscilaţiilor se caracterizează prin zone cu oscilaţii de amplitudine ridicată alternate cu zone de oscilaţii de amplitudine mică [1]. Aceasta se datoreşte fenomenului de interferenţă.