Titlu: Aplicarea legii a doua a lui Newton în cinematica şi dinamica coloanei vertebrale
Autori: Roxana Silvia Tipa
Afiliere: Facultatea de Bioinginerie Medicală, Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa", Str. Universităţii nr.16, 6600 Iaşi
Abstract: Coloana vertebrală (rahisul) cuprinde 33-34 vertebre, aşezate metameric, unele independente, în număr de 24 (vertebre adevărate), iar altele sudate, în număr de 9-10 (oasele sacrum şi coccis); este o tijă lungă osoasă situată în partea dorsală a trunchiului pe linia mediană, formată dintr-o serie de elemente discoidale care se suprapun unele peste altele - numite vertebre; ea are rolul de a forma o teacă protectoare a măduvei spinării şi de a servi ca punct de sprijin unui mare număr de organe. Pentru a caracteriza mobilitatea diferitelor porţiuni ale coloanei vertebrale (cervicală, toracală şi lombară) se determină domeniul de variaţie al parametrilor (lungime, unghiuri) cu ajutorul cărora se determină poziţia diferitelor vertebre în mişcările pe care le poate efectua coloana vertebrală (flexia şi extensia în planul sagital fără flexie în plan frontal şi fără răsucire, flexia în plan frontal din poziţia neutră în plan sagital şi răsucire).