Titlu: Aspecte privind utilizarea unor facilităţi multimedia în predarea unor lecţii de biofizică
Autori: Dumitru Daniel Herea, Ovidiu Florin Călţun, Viorel Melnig
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza” 11Blvd. Carol I, 6600 Iaşi
Abstract: Computerul a devenit în ultimii ani un mijloc foarte eficient de educaţie, iar evoluţia societăţii impune utilizarea lui în procesul instructiv-educativ în mod intensiv [1]. Acumulările de date au loc într-un ritm alert, exponenţial, informaţiile putând fi cu eficienţă valorificate doar în condiţiile unei relaţii de tip feed-back dintre ele. De aceea, pentru a beneficia de unele date de interes fizic, pentru a gestiona, selecta, analiza, verifica, modifica şi, în final, prezenta importanta şi dinamica cantitate de informaţii întrun mod cât mai direct, mai simplu, mai atrăgător şi mai eficient ne putem folosi cu succes de calculator, unealta care devine indispensabilă actului de comunicare şi cunoaştere al omului modern.