Titlu: Associative Forces in Physical Hydrogels
Autori: R. Zonda1, N. Aelenei1, Magdalena Aflori2, V. Melnig2
Afiliere: 1Faculty of Chemistry, “Gh. Asachi” University, B-dul D. Mangeron, nr. 71 A, 700050, Iasi 2Faculty of Physics, “Al. I. Cuza” University, Bd. Carol I, Nr. 11A, Iasi, 700506, Romania
Abstract: Natural and artificial polymers provide an immense molecular toolbox from which one can construct functional materials via self-assembly. The primary tools exploited are the conformational propensities of individual residues to adopt the desired secondary structures or shapes and the tendency of the appropriately designed secondary elements to self-associate in higher order structures. This study is referring to the self-assembly behaviour in aqueous solutions of charged/neutral amphiphillic copolymers via non-covalent cooperative bonding interactions.