Titlu: Autoorganizarea particulelor de nisip
Afiliere:

1 Facultatea de Fizică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ Iași

Abstract:

Sistemele autoorganizate sunt sisteme dinamice suficient de largi, care evoluează către stări critice,ȋn care o perturbație minoră poate conduce la schimbări majore ȋn configurațiile lor, iar sistemele autoorganizate sunt critice dacă numărul de evenimente N(s) este descris de o lege putere, unde s reprezintă dimensiunea evenimentului. Acestea se găsesc frecvent ȋn științele exacte (fizică, biologie), dar și ȋn istorie, sociologie sau economie (spre exemplu, o criză economică poate fi provocată de acumularea în timp a unor factori precum creșterea investițiilor speculative sau de fenomene punctuale, cum ar fi pandemiile).

Ȋn acest articol, analizăm comportamentul unor sisteme unidimensionale și bidimensionale (rectangulare și hexagonale) de nisip, considerate prototipuri pentru studiul dinamicii critice autoorganizate. Vom demonstra că dependența numărului de apariții ale unei avalanșe de nisip ȋn funcție de dimensiunea și durata sa respectă o lege putere, iar configurațiile sistemelor bidimensionale conțin structuri de tip fractal, precum triunghiurile Sierpinski.