Titlu: Bacteriile şi proprietăţile lor remarcabile de chemotaxism. Modelare didactică.
Autori: Vlad-Ionuţ Ciorniciuc, Laura Ailioaie, Alina Manole
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Departamentul de Biofizică şi Fizică Medicală, Iaşi
Abstract: Bacterial strains exhibit colonial branching patterns during growth on poor nutritional substrates. The patterns reflect the bacterial cooperative self-organization, in which special processes of communication, regulation and control are present. Special phenomena enabled bacteria to advance towards the food. We present a didactical modelling of the chemotactical properties developed by bacteria and their distinct colonial patterns.