Titlu: Competenţele elevilor de a aplica legile lui Kirchhoff în rezolvarea de probleme
Autori: Roxana-Adriana Stana1, Mariana Stana2 , Florin Ovidiu Călţun1
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi 2 Grup Şcolar „Anghel Saligny” Iaşi
Abstract: Legile sau teoremele lui Kirchhoff sunt metode de rezolvare a circuitelor electrice complexe. Acestea se studiază la clasa a VIII-a şi în clasa a VIII-a în gimnaziu şi în clasa a X-a în liceu. Pentru a le aplica elevii trebuie să deţină o reprezentare corectă a conceptelor de diferenţă de potenţial electric, sarcină electrică, intensitate a curentului electric, tensiune electrică, rezistenţa electrică, generator de tensiune şi de curent, legea ale lui Ohm, legare paralel şi legare serie etc. Alegerea celor mai potrivite forme şi tehnici de examinare şi evaluare, ca şi, în general a oricăror modalităţi de instruire, trebuie să ţină seama de scopul şi obiectivele activităţi, de particularităţile psihice de vârstă şi individuale ale elevilor. În procesul examinării şi aprecierii rezultatelor instrucţiei se urmăreşte tot mai mult, nu atât volumul de cunoştinţe asimilate de elevi, cât capacităţile cognitive, deprinderile şi priceperile de muncă independentă, abilităţile de a aplica în practică cunoştinţele.