Titlu: Conceptul de potenţial electric. Electrocutarea. Exemplu de strategie didactică
Autori: Daniela Baban1, Ovidiu Călţun2
Afiliere: 1Colegiul tehnic de electronică şi telecomunicaţii, Iaşi 2Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi
Abstract: În viaţa cotidiană se utilizează zilnic energia electrică. Aparatele electrocasnice sunt utilizate de către fiecare din noi şi viaţa noastră este de neconceput acum fără ajutorul multora dintre acestea. Pe lângă toate avantajele oferite de ele, trebuie să ţinem seama şi aspectul nevăzut al electricităţii, al efectelor distructive pe care le poate crea. Se ştie că orice aparat ce utilizează electricitate este însoţit de instrucţiuni de utilizare, care pe lângă informaţiile specifice funcţionării fiecăruia dintre ele, are atenţionări legate de protecţia utilizatorului referitoare la evitarea electrocutării. Posibilele efecte negative ale curentului electric sunt scurtcircuitarea şi electrocutarea. Efectele curentului electric asupra organismului uman pot fi foarte dăunătoare, mergând până la cele fatale. De aceea problema protejării noastre împotriva acestor efecte trebuie făcută din şcoală, elevii trebuie să ia cunoştinţă de noţiunile fundamentale despre curentul electric şi despre cum se produce acesta, şi mai ales ce măsuri să ia pentru a evita producerea accidentelor prin electrocutare.