Titlu: Condiţiile sinoptice care au determinat cantităţi însemnate de precipitaţii în vara anului 2008 în Moldova,...
Autori: Daniel Florea1, Angelica Tanase-Florea1, Gh. Canache2, Liviu Leontie1
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iaşi, România 2CMR Moldova Iaşi, Str. Th. Văscăuţeanu, nr. 10, Iaşi, România
Abstract: In the last years, the severe meteorological phenomena, Moldavia included, have increased significantly in intesity, reaching here and there certain thresholds difficult to accept a couple of years ago. Among them we may count particularly heavy rainfalls recorded in the last 5 years, respectively in: july-august 2004, july 2005 and july 2008. The present paper proposes an analysis of the synoptic context where the phenomenon of the mentioned period took place, with reference to the Moldavia area, particularly in Iasi county.