Titlu: Contribuţii metodice la unitatea didactică: “Descărcarea unui condensator pe un circuit pur rezistiv”
Autori: Ioana Călţun
Afiliere: Grupul Şcolar Industrial “ Victoria”, 6600 Iaşi, Judeţul Iaşi
Abstract: Descărcarea unui condensator pe un circuit rezistiv poate constitui într-o abordare specială primul moment în care elevii clasei a XI-a iau contact cu o lege fizică exponenţială de variaţie a unei mărimi fizice. Experimentul recomandat de manual pentru lecţia “Circuitul oscilant. Producerea oscilaţiilor electromagnetice libere” poate fi utilizat pentru vizualizarea descărcării aperiodice a unui condensator, care este o lege de variaţie exponenţială. Deoarece studiul ecuaţiilor diferenţiale de ordinul întâi se face în clasa a XII şi elevii au dificultăţi în înţelegerea fenomenului se propune o nouă strategie didactică incluzând experimentul frontal, descoperirea şi utilizarea unui program de simulare a unor fenomene fizice în care intervine o lege de variaţie exponenţială.