Titlu: Creativitate şi performanţă
Autori: 1Balan Doina Corina, 2Balan Gheorghe
Afiliere: 1Şcoala “Titu Maiorescu” Iaşi Aleea Decebal nr.10 2Grup Şcolar Tehnic Transporturi CF. Iaşi, Strada Socola nr. 82
Abstract: Fizica, această fascinantă ştiinţă pentru profesori si elevi stimulează creativitatea . Sub bagheta dirijorului – profesorului pasionat de fizică – componenţii orchestrei – elevii cercului de fizică – devin deschişi spre creaţie şi performanţă. Aceasta este o activitate laborioasă , minuţioasă, desfăşurată în timp, pentru care profesorul de fizică trebuie sa fie permanent conectat la informare ştiinţifică de specialitate şi interdisciplinară şi să comunice cu elevii pe aceeaşi lungime de undă . Concursurile de fizică “ Ştefan Procopiu “ şi “Iulian Grindei“ focalizează interesul elevilor de gimnaziu şi liceu pentru fizică.Pregătind anual elevi pentru aceste concursuri, elevi premiaţi la etapele judeţene şi naţionale cu premiile I , II , III am contribuit la stimularea şi îndrumarea creativităţii acestora.