Titlu: Creativitatea în procesul de predare – învăţare şi utilizarea ei în creşterea eficienţei didactice
Autori: Chiriac Rodica
Afiliere: Grup Şcolar ― Mihail Sturdza ― Iaşi
Abstract: Creativitatea constituie un fenomen complex, cu multe dimensiuni, care în prezent este obiect de studiu pentru mai multe ştiinţe. În cadrul cercetărilor teoretice şi practice efectuate în domeniul creativităţii, în etapa actuală accentul cade pe anumite aspecte [8] p.128 : Relevarea caracterului complex şi interdisciplinar al creativităţii ; Abordarea creativităţii ca dimensiune psihologică a întregii personalităţi ; Aprofundarea funcţiilor şi a factorilor creativităţii ; Studierea treptelor şi a etapelor procesului creativ ; Studiul căilor de formare şi educare a capacităţii creatoare ; Pregătirea celor care formează creatori.