Titlu: Culegere trilingvă- română, franceză, engleză - de probleme de fizică pentru gimnaziu (rezolvate step by step)
Autori: Balan Doina-Corina1,Balan Gheorghe2
Afiliere: 1Şcoala „Titu Maiorescu‖ Iaşi 2Grupul Şcolar De Transporturi Căi Ferate Iaşi
Abstract: Lucrare în care originalitatea şi modernitatea se întrepătrund, CULEGERE TRILINGVĂ – ROMÂNĂ, FRANCEZĂ, ENGLEZĂ – DE PROBLEME DE FIZICĂ PENTRU GIMNAZIU (rezolvate step by step) este eficientă, contribuind la obţinerea performanţei. Problemele cu enunţurile în limbile română, franceză şi engleză, rezolvate step by step, contribuie la dezvoltarea gândirii fizice a elevilor, fiind în acelaşi timp şi un instrument util de lucru pentru profesorii de fizică care predau fizica la clasele de început de gimnaziu. Avîndu-se în vedere fenomenul globalizării, enunţul trilingv al problemelor prezentate contribuie la facilitatea utilizării limbilor de circulaţie mondială franceza şi engleza în domeniul fizicii, de către elevi, încă din primele clase de gimnaziu. Lucrarea constituie un ghid pentru elevi şi contribuie la dobândirea încrederii în forţele proprii. Această culegere de probleme reprezintă un ajutor atât pentru elevi cât şi pentru părinţi, fiind o pledoarie pentru ―Fizica fără meditator‖.