Titlu: Culoarea in procesul didactic
Autori: 1Maria Pichiu, 2Doina Irimia, 3Nina Robu, 4Marica Marciuc şi 5Dana Dorohoi
Afiliere: 1Scoala nr.26 municipiul Iaşi;2Scoala Mînjeşti, comuna Mogoşeşti, Judeţul Iaşi;3Scoala Perieni, comuna Probota, Judetul Iaşi;4Scoala Mânzăteşti, comuna Voineşti, Judeţul Iaşi,5Universitatea ―Al.I.Cuza‖ , Facultatea de Fizică, Iaşi
Abstract: Definiţia culorii ca noţiune psiho-fizică subliniază faptul că suntem influenţaţi în mod remarcabil de culoare, care ne provoacă trăiri şi sentimente dependente atât de nuanţă, de strălucire cât şi de saturaţie. Informaţia asupra culorii se obţine pe cale vizuală, prin intermediul luminii care induce simţul văzului, capabil de recepţionarea a peste 90% din totalul cunoştinţelor asupra obiectelor şi fenomenelor din natură. Culoarea accentuează puterea de memorare a omului prin trăirile pe care le induce. Ne amintim toată viaţa un peisaj montan, un tablou celebru, o persoană, mai ales prin intermediul culorilor care ne-au fermecat. Ne plac peisajele, tablourile, încăperile pentru că sunt caracterizate prin îmbinarea armonioasă a culorilor. O adevărată artă, armonia cromatică studiază valoarea combinaţiilor de culori şi echilibrul cromatic. De fapt nu culorile în sine, ci valorile cromatice obţinute prin combinarea, dispunerea, armonizarea şi echilibrarea diferitelor tonuri şi nuanţe cromatice sunt cele care îşi pun amprenta pe sufletul omenesc.