Titlu: Cum rezolvăm o problemă de fizică
Autori: Magda Teodorel 1 , Ioana Călţun 2 , Ovidiu Florin Călţun 3
Afiliere: 1 Liceul Teoretic “Mihai Eminescu“, Iaşi Romania 2 Liceul Teoretic “Vasile Alecsandri“, Iaşi Romania 3 Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Metodica rezolvării problemelor implică parcurgerea etapelor menţionate şi utilizarea tuturor metodelor didactice ce pot sprijini demersul. Profesorul nu va ezita în a aborda fiecare rezolvare de probleme în mod creativ şi creator. Etapele rezolvării unei probleme ar putea fi: lectura textului, repetarea lecturii cu marcarea mărimilor fizice implicate de text, identificarea conceptelor fizice şi conexiunile posibile cu o situaţie practică, executarea desenului, a schemei sau a graficului, stabilirea strategiei (algoritmului), rezolvarea propriuzisă, interpretarea rezultatelor.