Titlu: Curriculum opţional. Măsurarea mărimilor fizice – tehnici de laborator
Autori: Floarea Caltais1, Ovidiu Călţun2
Afiliere: 1Şcoala Generală nr. 9 Suceava, Judeţul Suceava 2Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 700506 Iaşi
Abstract: Am realizat un sondaj al intereselor elevilor, cu ajutorul chestionarului anexat, în legătură cu ceea ce ar dori să studieze în completarea orelor de fizică. În urma analizei răspunsurilor elevilor am elaborat opţionalul intitulat “Măsurarea mărimilor fizice – tehnici de laborator”. În scopul implementării proiectului au avut loc consultaţii cu membrii consiliului de administraţie a şcolii în vederea asigurării resurselor necesare: materiale, de timp, umane. Necesitatea opţionalului rezultă dintr-o cât mai eficace orientare şcoalră a elevilor din clasa a VIII-a. Opţionalul este proiectat pentru un an de studiu şi obiectivele cadru sunt formulate după modelul celor din programa naţională de fizică, respectând principiul orientării învăţării spre formarea de capacităţi şi atitudini, asigurând un nivel mediu de generalitate şi complexitate.