Titlu: Diagnostic şi tratament cu ultrasunete
Autori: prof. Silvia Daneliuc1, Cercet. Şt. Grãmescu Mihaela2
Afiliere: 1Şcoala 1 Baia, jud. Suceava; 2Instit. de Cercetãri Biologice Iaşi
Abstract: Ultrasunetele sunt vibraţii identice fizic cu sunetele din gama perceptibilã pentru urechea umanã, dar a cãror frecvenţã este mai mare de 20kHz (deci nu sunt percepute de om). Împortanţa practicã a ultrasunetelor este legatã de lungimea de undã micã a acestora, care le permite sã fie emise şi sã se propage ca şi razele de luminã, adicã sub formã de fascicole. Experimental se constatã cã, dacã lungimea undei emise este mai micã decât dimensiunile liniare ale sursei, unda se va propaga în linie dreaptã sub formã de fascicol. Tot din cauza lungimii de undã mici, fenomenul de difracţie nu apare decât pentru obstacole de dimensiuni foarte mici. Acest fenomen nu influenţeazã cu mult propagarea enrgiei undelor ultrasonice în mediile biologice, dacã ne referim la frecvenţele utilizate în terapia cu ultrasunete (~ 800 kHz). La suprafaţa de separare a douã medii diferite, ultrasunetele suferã fenomenul de reflexie şi refracţie.