Titlu: Diagnostic prin ultrasunete în oftalmologie
Autori: Dana Dorohoi1, Lăcrămioara Atasiei2, Oana Cucu1, Florin Ciobanu1, Andrei Cosma1
Afiliere: 1Universitatea Al.I.Cuza‖, Facultatea de Fizică, Iaşi 2Liceul Teoretic Darabani, Judeţul Botoşani
Abstract: Ochiul uman [1-3] este alcătuit dintr-o succesiune de medii transparente având rolul de a forma, pe pata galbenă de pe retină, la distanţă fixă faţă de cornee, imaginea reală a obiectelor situate la diverse distanţe faţă de ochi. In aceste condiţii pentru a observa obiecte aflate la diverse distanţe în faţa ochiului, acesta trebuie să-şi modifice distanţa focală imagine, fie prin modificarea formei cristalinului, fie prin modificarea concentraţiei ionice la nivelul umorilor. Procesul se numeşte acomodarea ochiului. Ochiul ametrop este incapabil de acomodare pentru observarea obiectelor situate la diverse distanţe în faţa sa. Ochiul uman este un organ deosebit de sensibil, foarte greu de investigat, de aceea diagnosticul şi tratamentul sunt foarte dificile. Fiind un organ cu ţesuturi foarte variate, care alternează regulat din punct de vedere structural şi acustic, ochiul poate fi investigat şi cu mijloace acustice.