Titlu: Direcţii de dezvoltare a modelelor de transport difuziv al poluanţilor atmosferici
Autori: Tudor Gabriela, Liviu Leontie
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Poluarea, unul dintre flagelurile contemporane de care trebuie protejată planeta, se află în atenţia tuturor, de la oamenii de ştiinţă până la factorii de decizie la nivel local, regional, sau naţional. Poluarea atmosferei este procesul de impurificare a aerului atmosferic cu substanţe în stare gazoasă, lichidă, sau solidă, ale căror concentraţie şi durată de acţiune produc efecte nocive asupra mediului, precum şi asupra omului şi bunurilor, influenţând caracteristicile atmosferei, respectiv climatul.