Titlu: Dispozitiv experimental pentru studiul undelor solitare
Autori: T. Coman, C. Munteanu, S. J.Talaşman
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Iaşi
Abstract: Undele solitare, respectiv solitonii, reprezintă regimuri aparte de propagare a undelor, fiind întâlnite în diverse ramuri din fizică: mecanică, hidrodinamică, optică, mecanică cuantică ş.a. Dispozitivul experimental prezentat în cadrul acestei lucrări este unul mecanic, permiţând excitarea solitonilor întrun mediu elastic şi studierea caracteristicilor propagării acestora. Este util, în plus, pentru a observa coliziunile dintre solitoni şi modul de propagare a unei perturbaţii întrun mediu neomogen. Cu ajutorul acestui aparat, studenţii se pot familiariza cu proprietăţile undelor solitare.