Titlu: E-learning-ul şi stilul de învăţare al studenţilor
Autori: Ciprian Ceobanu
Afiliere: DPPD, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Univ. „Al.I.Cuza” Iaşi
Abstract: Cele mai rezistente şi mai eficiente schimbări sunt acelea pe care beneficiarul le-a asimilat, adică le-a adoptat pentru ca îi satisfac nevoile sale specifice. Dacă luăm în considerare ceea ce se întâmplă la nivelul introducerii noilor tehnologii ale informaţiei si comunicării ca şi la extinderea exponenţială a acestora, putem afirma cu certitudine că trăim o epocă dominată de inovaţii durabile şi eficiente. Schimbările de la nivel societal, dar şi individual, pot fi grupate în câteva categorii largi. În primul rând, asistăm la o conversie a conţinuturilor şi informaţiilor ştiinţifice şi culturale din întreaga lume într-o formă digitală şi o plasare a acestora într-un mediu virtual, punându-le, prin intermediul bibliotecilor on-line, la dispoziţia oricui, oriunde şi oricând.