Titlu: Efecte biologice ale electricităţii atmosferice
Autori: Iuliana Elena State 1 , Liviu Leontie 2
Afiliere: 1 Grup Şcolar “Constantin Brâncuşi”, Bd. Socola, Nr. 110, 70268 Iaşi 2 Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Atmosfera terestră reprezintă un laborator natural în care se derulează o largă varietate de fenomene fizice. Aceste procese pot fi modelate, interpretate şi prognozate cu ajutorul principiilor de bază ale fizicii. Atmosfera constă dintrun amestec de gaze (aerul) ce pot fi considerate ideale, în care ponderea volumică o deţin azotul (78 %) şi oxigenul (21 %) moleculare. În acelaşi timp, există o serie de constituienţi cu pondere minoră, cum ar fi dioxidul de carbon, vaporii de apă şi ozonul, care joacă un rol important în producerea unor fenomene atmosferice cu impact climatic (efectul de seră, factor cauză a încălzirii globale [1]). Viaţa şi activităţile umane se desfăşoară la partea inferioară a învelişului de aer al globului terestru, la scări spaţiale cu mult mai mici în comparaţie cu dimensiunile atmosferei. În interiorul atmosferei există un câmp electric în directă legătură cu prezenţa de sarcini negative pe suprafaţa Pământului şi a unui surplus de sarcini pozitive în atmosferă. Starea electrică a aerului îşi are originea întrun complex de fenomene, dintre care amintim procesele de ionizare a aerului prin agenţi ionizatori, precum şi acelea responsabile de întreţinerea sarcinii electrice superficiale a Pământului şi a câmpului electric corespunzător.