Titlu: Elemente de proiectare a unui curriculum optional : biofizica
Autori: Cornelia Moscaliuc1,Dana Oprita2,Caltun Ovidiu Florin3
Afiliere: 1Gr. Sc. Ind. “Elie Radu” Botosani2Gr. Sc. Ind. “Regina Maria” Dorohoi3Universitatea “A.I.Cuza” Facultatea de Fizica , blvd. Copou nr. 11 , 6600 ,Iasi
Abstract: Dupa cum se cunoaste , unul dintre elementele de noutate adusa de reforma in ultimii doi ani la nivelul invatamintului preuniversitar , il reprezinta aparitia unui ―Curriculum la decizia scolii‖ care poate contine discipline optionale . Acestea se hotarasc la nivelul catedrei de catre profesori , inclusiv prin consultarea elevilor si a parintilor , precum si prin implicarea treptata a comunitatii locale . Astfel profesorii au fost pusi in situatia de a cunoaste si aplica metodele de proiectare a unui curriculum . Lucrarea de fata prezinta elemente teoretice generale referitoare la proiectarea de curriculum , modul lor de aplicare pentru elaborarea unui curriculm optional de biofizica si rezultatele implementarii acestui curriculum timp de trei semestre .