Titlu: Evidenţierea posibilităţii de distribuire a nanoparticulelor de argint administrate oral la şobolani
Autori: Luiza Budeanu1, Ana Cazacu1, Liliana Tarţău2, Viorel Melnig1
Afiliere:

1 Facultatea de Fizică, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi 2 Facultatea de Medicină, Universitatea de Medicină şi Farmacie “Gr.T. Popa”, Iaşi

Abstract:

Nanoparticulele de argint (AgNPs) reprezintă unul dintre cele mai frecvente nanomateriale din produsele de consum datorită proprietăţilor antimicrobiene manifestate asupra bacteriilor, virusurilor şi fungilor. Deoarece prezintă toxicitate scăzută la oameni, argintul a fost utilizat în diferite aplicaţii medicale [1]. Activitatea antibacteriană a AgNPs depinde şi de ionii de Ag+ [2] ce se eliberează la suprafaţa nanoparticulelor. Activitatea anibacteriană creşte cu scăderea dimensiunii nanoparticulei (NP) şi a fost asociată cu creşterea raportului suprafaţă – masă. AgNPs pot fi găsite într-un număr mare de produse comerciale, inclusiv materiale de împachetare a alimentelor şi aparate de bucătărie, dispozitive pentru purificarea apei şi aerului, ţesături, produse pentru copii [3]. De asemenea, sunt recomandate în medicina alternativă ca suplimente alimentare cu rol în stimularea imunităţii.