Titlu: Există o criză de atitudine faţă de fizică?
Autori: Emil Ioan Bloj, Maria Lucia Bloj,
Afiliere: Colegiul Economic, Transilvania; str. Caraiman, nr.3, cod. 540389; TgMureş, judeţul Mureş
Abstract: Ca mulţi alţii, autorii cred ca viitorul şi reuşita Europei unite şi în cadrul ei prestigiul ţării depinde de pregătirea şcolară şi profesională, de educaţia viitoarelor generaţii. Un fenomen îngrijorătoral zilelor noastre este îndepărtarea tot mai mult a tinerilor de profesii din domeniul ştiinţelor naturii. Globalizarea economicosocială împinge în faţă ramurile neproductive ale economiei (comerţ, afaceri bancare, sectorul distractiv, justiţia, mass media, care de fapt nu necesită cunoştinţe de ştiinţele naturii). Acest lucru, nar trebui să ne mire, deoarece cercetările din diferite ţări ale Europei scot în evidenţă faptul că tot mai puţini elevi enumeră printre obiectele preferate ştiinţele naturii.