Titlu: EXPERIMENTE LA -320 oF
Autori: Kiss Mária1, Kiss Ernő2,
Afiliere: 1Liceul Teoretic Salonta, Str. Republicii, nr. 90, 415500 Salonta, Judeţul Bihor 2Grup Şcolar Agricol Salonta, Str. Şarcadului, nr. 1, 415500 Salonta, Judeţul Bihor
Abstract: În preocuparea noastră permanentă de a trezi interesul elevilor pentru ştiinţa fizicii, ne-am gândit că, de această dată, vom folosi azotul lichid. După prezentarea unor experimente interesante cu această substanţă ciudată, dar nepericuloasă ne-am convins că eforturile depuse în procurarea acesteia nu au fost în zadar. La simpozionul ştiinţific de fizică, ce a avut loc la Liceul Teoretic Salonta în data de 29 aprilie 2006, am încercat, pentru prima dată, experimentele cu azotul lichid şi putem spune că acestea au avut un success deosebit în rândul invitaţilor (elevi, profesori, părinţi). Aceste experimente dorim să le descriem în această lucrare şi sperăm să le încerce cât mai mulţi profesori.