Titlu: Exposomul: un nou concept privind studiile impactului calității mediului atmosferic asupra sănătății
Autori: Mădălina Iftime 1, Marius-Mihai Cazacu 1,2, Bogdan Albina 1, Sorin Ioan Stratulat 1,3,4, Silviu Octavian Gurlui 1
Afiliere: 1 Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” Iași, Facultatea de fizică, Laboratorul de Optica Atmosferei, Spectrocopie și Laseri (LOA-SL), Blvd Carol I Nr.11, 700506 Iași, Romania, 2 Universitatea Tehnică ”Gheroghe Asachi” Iași , Departamentul de Fizică, Blvd Mangeron Nr 59A, 700050 Iași, Romania, 3 Clinica de Recuperare Medicală, Medicină Fizică, Balneoclimatologie, Spitatul Clinic C.F, Str.Garabet Ibraileanu, nr. 1A, Iași, Romania 4 Universitatea de Medicină și farmacie “Gr. T. Popa”, Str. Universității, Nr. 16, Iași, România
Abstract: Poluarea mediului înconjurător, stilul de viață, precum și factorii genetici influențează sănătatea omului. Este cunoscut, din studii statistice, faptul că expunerea la un anumit mediu poluat poate duce la apariția bolilor respiratorii, cardiovasculare sau a cancerului. Rata mortalității mondiale este de 29% pentru boli cardiovasculare, 15% pentru cancer și 7% pentru afecțiuni respiratorii [1]. Acest studiu își propune să prezinte apariția unui nou concept, exposomul. Acesta a apărut din necesitatea corelării tuturor expunerilor omului la mediu (începând de la concepere până la vârste înaintate) cu starea de sănătate (până la completarea genomului). C.P. Wild a introdus pentru prima dată, în anul 2005 noțiunea de „exposome” [2] ca o completare a genomului. Provocarea constă în transpunerea conceptului de exposom într-o abordare concretă în studiile etimologice deoarece sunt necesare măsurători ale parametrilor expunerilor externe și ale răspunsurilor biologice interne de la nivelul genomului. Aceste măsurători depind de tehnici complexe: biomarkeri, tehnici de teledetecție, tehnici de analiză a structurii genomului etc [3]. Primele rezultate ce pun în evidență această abordare a exposomului sunt prezentate în cadrul proiectului The Human Exposome (HELIX) [4, 5] prin dezvoltarea de noi metode de analiză a exposomului bazându-se pe o abordare „one exposure – one health effect”. Această lucrare prezintă o sinteză a unor studii recente privind acest concept și motivează corelarea cu tehnicile moderne de teledetecție a unor parametri care să constituie o bază de date de referință cuplate cu răspunsuri de feedback biologice interne de la nivelul genomului (literatura de specialitate).O astfel de bază de date va fi constituită în urmamăsurătorilor efectuate cu instalația DARLIOES [6] privind dinamica compușilor poluanți din atmosferă, variabilitatea unor parametri meteorologici (temperatură, umiditate, presiune), etc, rezolvate spațio-temporal.