Titlu: Fibrele optice, aplicaţiile lor in medicină
Autori: Roxana Stanculescu, Valentin Gherman , Dana O. Dorohoi
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Din punct de vedere optic, trebuiesc îndeplinite cel putin trei condiţii pentru a obţine informaţii despre un obiect: obiectul să emită lumină direct sau indirect, lumina care provine de la obiect să fie transmisă către locul unde se face detecţia fără pierderi prea mari iar cantitatea de lumină ajunsă la locul de detecţie să fie suficient de mare. De importanţă esenţială pentru ca semnalul optic transmis să nu fie distorsionat este mediul prin care informaţia optică este transmisă. Chiar şi pentru observarea obiectelor, dispozitivele şi aparatele optice clasice devin prea complicate. În domeniul medical suntem interesaţi de metode rapide şi sigure de explorare a anumitor volume de interes sau organe interne ale organismului uman. Metodele clasice, bazate pe folosirea lămpilor cu incandescenţă, nu numai că sunt greoaie şi implică iluminări mici, dar prezintă şi riscuri datorită folosirii conexiunilor electrice.