Titlu: Group Working with Technical Students
Autori: MARIN CRISTINA-GABRIELA
Afiliere: UNIVERSITATEA DIN CRAIOVA, STR. A.I CUZA NR 13, DOLJ
Abstract: One special problem with technical students is that they are aware of a continuous competition with each other all along their careers: it begins with the system of entrance examination and continues with all the other exams they have to pass as students and later as engineers, Training them to perform in groups is helful for their future team work , as well as in research. Our role as teachers lies in selecting appropriate tasks for the students. Teachers have to choose the tasks carefully, so as to meet the different learning needs of all the students in the group, as well as make them challenging and attractive. Un aspect important al predării limbii engleze in cadrul facultăţilor tehnice şi nu numai, este reprezentat de faptul că, studenţii sunt conştienţi de faptul că se află într-o permanentă competiţie, încă de la început, prin susţinerea examenului de admitere, pe tot parcursul facultaţii şi mai apoi, ca viitori ingineri. Sarcina noastră, ca profesori, este să-i antrenăm şi să-i obişnuim cu o permanentă competivitate. Astfel, studenţii vor fi pregătiţi pentru lucrul în echipă atât de necesar cercetării. Cadrele didactice trebuie să aleagă cu grijă materialele pentru cursul de limba engleză, astfel încât desfăşurarea activităţilor în grup să fie cât se poate de stimulativă şi atractivă.