Titlu: Haosul în sistemele dinamice
Autori: Cristian Constantin Bordeianu , Lucia Bordeianu
Afiliere: Grupul Şcolar Nr.1 , Str.Calea Transilvaniei Nr.55 , 5950 , Câmpulung Moldovenesc
Abstract: De la primele contribuţii ale lui Edward Lorenz în anii 60 , teoria haosului deterministic a revoluţionat studiul comportării sistemelor dinamice , de la mişcarea unui pendul simplu până la creşterea populaţiei sau studiul operaţiunilor de pe pieţele de capital. Odată cu dezvoltarea spectaculoasă a tehnicii de calcul , rezolvarea ecuaţiilor diferenţiale care modeleză comportarea acestor sisteme a devenit posibilă. Rezultatele obţinute în cursul anilor au fost surpinzătoare. Astfel , sisteme guvernate de ecuaţii diferenţiale neliniare simple tind spre un comportament impredictibil , haotic. În SUA şi Europa occidentală se fac încercări susţinute pentru introducerea unor noţiuni despre haos şi fractali în materia de liceu [1],[3].Având în vedere toate acestea , am considerat că este necesară introducerea unor astfel de noţiuni şi la noi ,sub forma unei curs opţional.