Titlu: Identificarea şi monitorizarea formaţiunilor noroase la Staţia meteorologică Iaşi
Autori: Sanda Loşonţi, Liviu Leontie
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Influenţând întro măsură importantă aspectul vremii în zona deasupra căreia se formează, norii reprezintă unul din cele mai importante fenomene atmosferice care fac obiectul observaţiilor meteorologice. Prin cantitate, formă, înălţime, asociaţiile sau evoluţia lor, norii reprezintă un indicator preţios al proceselor termodinamice dominante în zona lor de existenţă. Prin fenomenele asociate, norii influenţează activităţile umane, îngreunând, alteori chiar pereclitând activitaţi din cele mai diferite domenii.