Titlu: Instalaţie de laborator pentru analiza termomagnetică a materialelor
Autori: Violeta Georgescu, Simona Băcăiţă
Afiliere: Universitatea “Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, Bd. Carol I Nr 11, Iaşi-6600
Abstract: În lucrarea de faţă ne-am propus să prezentăm o instalaţie de laborator de construcţie proprie pentru analiza termomagnetică a materialelor şi să evidenţiem posibilităţile de a estima unele mărimi termodinamice caracteristice. Instalaţia este realizată în două variante constructive: a) pentru studiul probelor sub formă de tor, destinată lucrărilor de laborator curente de la cursurile opţionale cu studenţii Facultăţii de Fizică (de exemplu - Tranziţii de fază) şi b) pentru studiul probelor sub formă de fir, utilizată în cercetări de fizica materialelor magnetice în cadrul laboratoarelor cu studenţii de la studii aprofundate şi masterat. Cea de a doua variantă este folosită în prezenta lucrare pentru trasarea curbelor Tempepratura corespunzătoare unor valori fixate ale câmpului magnetic aplicat, pentru determinarea temperaturii Curie şi pentru estimarea variaţiei de entropie în cursul transformărilor magnetice de fază.