Titlu: Instalaţie de laborator pentru studiul efectului Doppler în domeniul acustic şi ultraacustic
Autori: Octavian Ioan Baltag, Roxana Silvia Tipa
Afiliere: Facultatea de Bioinginerie Medicală Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa", Str. Universităţii nr.16, Iaşi
Abstract: Ultrasunetele sunt unde elastice cu frecvenţa mai mare de 20 kHz şi mai mică de 106 kHz. Limita inferioară a frecvenţei ultrasunetelor coincide cu limita superioară a pragului de audibilitate. Generatoarele de ultrasunete pot fi mecanice (energia mecanică este transformată în energie ultrasonoră), termice (energia calorică este transformată în energie acustică) şi electroacustice (energia folosită este cea electrică). Aceste generatoare pot funcţiona continuu şi în impulsuri în funcţie de modul în care este emisă energia ultrasonoră. Generatoarele electroacustice pot fi piezoelectrice (au la bază efectul piezoelectric invers) şi magnetostrictive (au la bază efectul magnetostrictiv direct).