Titlu: Interacţia câmpurilor de microunde cu materia vie
Autori: Ramona Plesnicute, F. M. Tufescu,
Afiliere: Univ. ―Al.I.Cuza‖, Facultatea de Fizică B-dul. Carol I, Nr. 11, Iaşi
Abstract: Lucrarea de faţă îşi propune o incursiune în problematica specifică a bioelectromagneticii microundelor cu referire la biointeracţia câmpurilor de microunde (300 MHz-300GHz) cu animalele şi cu organismul uman. La nivelul componentelor structurale fundementale — celula şi ţesutul, informaţia vehiculată este de tip electric. Potenţialul electric transmembranar al celulelor unui ţesut este expresia simultană a complexelor procese metabolice intracelulare, dirijate pe cale nervoasă prin mesaje bioelectrice, şi pe cale endocrin-hormonală. Funcţionarea organismelor vii este însoţită de o permanentă modificare a proprietăţilor electrice ale sistemelor de membrane celulare, care sunt afectate de prezenţa câmpurilor electromagnetice exterioare.