Titlu: Interacţiunea radiaţiilor X cu ţesuturile vii şi utilizarea lor în diagnostic
Autori: Şt. Grãmescu Mihaela2,Silvia Daneliuc1
Afiliere: 1Şcoala 1 Baia, jud. Suceava; 2Instit. de Cercetãri Biologice Iaşi
Abstract: Razele X sunt oscilaţii electromagnetice de lungime de undã foarte micã, de ordinul de mãrime de 1Å, deci cu vitezã de propagere egalã cu viteza luminii. Astãzi, sub denumirea de radiaţii X se înţelege radiaţia electromagneticã cu lungimea de undã cuprinsã între aproximativ 0,05Å şi 700Å (se suprapune cu ultravioletul). Ele se produc prin frânarea bruscã pe anod a unui fascicol de electroni rapizi emanaţi de catodul incandescent al unui tub generator de raze X cãruia i se aplicã un curent. Principalele proprietãţi ale radiaţiilor X sunt capacitatea lor de a strãbate substanţele solide, de a provoca fluorescenţa unor compuşi chimici, de a ioniza atomii şi de impresiona placa fotograficã. Astãzi, sub denumirea de radiaţii X se înţelege radiaţia electromagneticã cu lungimea de undã cuprinsã între aproximativ 0,05Å şi 700Å (se suprapune cu Ultra violetul)