Titlu: Jocuri didactice utilizate în cadrul lecţiilor de fizică
Autori: Dumitru Guţuleac
Afiliere: Liceul Teoretic Petrunea, Raionul Glodeni, Republica Moldova
Abstract: În procesul de predare-învăţare a fizicii, mai ales la etapa gimnazială, un rol important îl are modul cum profesorul este capabil să trezească interesul elevilor faţă de obiectul de studiu. Aceasta se poate obţine prin mai multe metode (experiment, demonstrare, problematizare…), dar eu aş dori să mă refer la o metodă de organizare a activităţii elevilor în cadrul lecţiilor de fizică şi anume jocul didactic. Pe parcursul mai multor ani împreună cu elevii am alcătuit un şir de jocuri pe care le utilizăm cu success în cadrul orelor şi în cadrul activităţilor extracurriculare. De la bun început aş dori să menţionez că aceste jocuri nu se folosesc la toate lecţiile, dar la unele lecţii de formare a deprinderilor şi priceperilor le putem folosi cu succes. Tot aceste jocuri pot fi folosite şi la anumite etape ale altor tipuri de lecţii. Regulile de joc le stabilim împreună cu elevii reeşind din obiectivele lecţiei în cauză. În esenţă este necesar de alcătuit jocuri individuale care dezvoltă memoria elevilor şi ajută la reţinerea formulelor de calcul. Mai jos vă propun cîteva jocuri, care consider că vor fi de folos atît profesorilor, cît şi elevilor.