Titlu: Măsurarea şi calcularea unor mărimi corespunzătoate lucrului în siguranţă cu instalaţiile laser
Autori: Genoveva Gheorghieş, Cătălin Agheorghiesei
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” 700506 Iaşi România
Abstract: Utilizarea pe scară larga a laserelor în diverse domenii presupune apariţia unor riscuri asupra utilizatorilor. Riscuri semnificative apar la nivelul ochilor (in special) sau la nivelul pielii; există desigur şi riscuri colaterale (chimice, electrice etc.). Eventualele riscuri in utilizarea laserelor sunt făcute cunoscute prin clasificarea laserelor in 4 clase de risc, după riscurile pe care le pot induce prin acţiunea directă asupra ţesutului viu. Cu cât clasa de risc este mai mare, cu atât posibilitatea de a produce leziuni este mai mare. Standardul de utilizare fără riscuri a laserelor si schema internaţională de clasificare are la bază standardul american (ANSI) Z136.1 din 1993. Pe plan internaţional standardul de siguranţă pentru utilizarea laserelor a fost adoptată de Comisia Internaţională Electrotehnică (IEC) în standardul 60825-1 privind Siguranţa produselor lase Partea 1: clasificarea echipamentelor, necesitaţi şi ghid de utilizare.