Titlu: Măsurarea inducţiei magnetice cu traductor Hall integrat. Discuţii asupra unor aplicaţii
Autori: Ciprian I. Axinte, Florin M. Tufescu
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, ,Iasi
Abstract: Efectul Hall constă în apariţia unui câmp electric suplimentar într-un conductor sau semiconductor prin care circulă un curent electric, atunci când se află într-un câmp magnetic perpendicular pe direcţia curentului electric[1],[2]. In fig.1 se observa structura unui traductor cu efect Hall sub formă de placă. Există doi electrozi prin care se injectează un curent în lungul materialului şi alţi doi electrozi situaţi pe celelalte două feţe pe care se măsoară tensiunea Hall. Plăcuţa se aşează cu suprafaţa perpendiculară pe direcţia câmpului. La câmp magnetic zero, distribuţia curentului este uniformă şi nu există diferenţă de potenţial la ieşire. Dacă inducţia magnetică este diferită de zero, aşa cum este ilustrat în fig. 1, liniile câmpului electric sunt deformate. Distribuţia inegală a densităţii electronilor crează o diferenţă de potenţial pe terminalele de ieşire. Această tensiune se numeşte tensiune Hall.