Titlu: Masurarea temperaturii, presiunii atmosferice și a inducției magnetice terestre utilizand un CanSat
Autori: Eusebiu Buga 1 , Dumitrița TĂNASE 2 , Sorin-Iulian TĂNASE 1
Afiliere:

1 Colegiul “Alexandru Cel Bun“, 725300 Gura Humorului
2 Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret“, 720238 Suceava

Abstract:

În această lucrare sunt prezentate rezultatele experimentale obținute în urma realizării unui mini-satelit (CanSat) construit cu ajutorul unui microcontoler Arduino Nano, dispozitiv integrat în volumul și forma unei doze standard de băuturi răcoritoare capabil să transmită în timp real informații legate de presiunea atmosferică, temperatura aerului, inducția magnetică terestră, indicele UV, dar și informații legate de poziția acestuia în timpul căderii libere de la o înălțime de aproximativ 350 m în urma lansării dintr-o dronă. Programul prin intermediul căruia CanSat-ul interacționează cu computerul a fost scris în frameworkul Processing, datele trimise de către microcontrolerul Arduino fiind preluate și folosite de către acesta în diverse aplicații. Programul pentru controlarea mini-satelitului a fost scris în C++, iar cel pentru interfață a fost scris în Java. Senzorul de presiune integrat în circuit ne-a permis înregistrarea unor valori ale presiunii atmosferice ce au variat în intervalul 760 mbar și 970 mbar, în timp ce acuratețea măsurătorilor efectuate de giroscop a fost de ± 2000 °/s.