Titlu: Metamerismul In Restaurare
Autori: Dana Dorohoi1, Nicoleta Puică Melniciuc2, Florin Anton3, Marica Marciuc4 şi Magdalena Postolache5
Afiliere: 1Universitatea Al.I.Cuza, Facultatea de Fizică, Iaşi ;2Universitatea Al.I.Cuza, Facultatea de Teologie, Iaşi; 3Inspectoratul Scolar Judeţul Iaşi;4Scoala Voineşti, Judeţul Iaşi; 5Grup Scolar Victoria, Iaşi
Abstract: In funcţie de natura sistemelor atomice ale celor două medii care formează suprafaţa de separaţie şi de compoziţia spectrală a radiaţiilor incidente suprafeţele pot fi perfect reflectante (R=1); perfect transparente (T=1); perfect difuzante (D=1) sau perfect absorbante (A=1). In realitate nu există perfecţiune, de aceea suprafeţele au o anumită trăsătură dominantă, în funcţie de valorile factorilor amintiţi mai sus. In cazul suprafeţelor pictate, factorul de transmisie tinde deobicei la zero, dar pot fi diferiţi de zero factorul de reflexie ( în special pentru suprafeţele pictate în ulei), sau/şi factorul de absorbţie. Fenomenul de absorbţie este selectiv în funcţie de pigmenţii utilizaţi pentru acoperirea suprafeţelor. In Figura 1 este sugerată grafic influenţa fenomenelor de reflexie, de absorbţie (a), de reflexie la suprafaţa exterioară şi pe suprafaţa macromoleculelor de pigment (b), dar şi de împrăştiere multiplă (c) pe neomogenităţile din vecinătatea suprafeţei de separaţie.