Titlu: Metodă şi aparat pentru evaluarea disfuncţiilor aparatului urinar prin cistometrie
Autori: Camelia Miron
Afiliere: Facultatea de Bioinginerie Medicală, Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa", Str. Universităţii nr.16, 6600 Iaşi
Abstract: Lucrarea prezintă o metodă şi un aparat folosit în investigarea pacienţilor cu tulburări în dinamica urinară. Testele urodinamicii sunt utile pentru completare diagnosticului şi pentru stabilirea conduitei terapeutice în disfuncţiile urinare. Unul dintre testele folosite pentru măsurarea acestor disfuncţii este cistometrograma. Cistometrograma este o metodă prin care se masoară activitatea nervilor şi a musculaturii netede vezicale. Pentru evaluarea funcţiei vezicii urinare sunt selectati pacienţi cu incontinenţă vezicală sau cu retenţie urinară. Bolnavii sunt conectaţi prin intermediul unei sonde Foley la un manometru care indică variaţiile de presiune intravezicale după introducerea unei anumite cantităţi de lichid in vezica urinară cu ajutorul unei pompe peristaltice. Avantajul cistometriei este costul redus al investigării faţă de alte teste urodinamice; de asemenea, prin aplicarea metodei se obţine o sensibilitate de 100% pentru o vezică cu instabilitate de 89%, deci o corelaţie cu mare precizie între stabilitatea şi capacitatea vezicală.