Titlu: Metode numerice cu aplicaţii în fizica de liceu
Autori: Cristian Constantin Bordeianu
Afiliere: Grupul Şcolar Nr. 1, Câmpulung – Moldovenesc, judeţul Suceava
Abstract: Rezolvarea majorităţii ecuaţiilor diferenţiale din domeniile de vârf ale fizicii se face numeric şi nu analitic. De aceea, am considerat necesară familiarizarea elevilor (mai ales cei de la clasele de matematică informatică, care au incluse în programă ore de analiză numerică) cu metode numerice simple. Următoarea etapă ar putea fi folosirea unor metode numerice consacrate, mai exacte (metoda Runge - Kutta de ordinul IV), urmând ca o ultimă etapă, folosirea programelor utilitare pentru a realiza simulări numerice. Un astfel de program este MATLAB - modulul Simulink. Am folosit în cele ce urmează o metodă numerică simplă descrisă de Richard Feynman în lucrarea [1], preluată apoi şi în [2]. Programele realizate cu ajutorul acestei metode sunt simplificate la maxim , pentru a putea fi folosite cu uşurinţă la clasă şi înţelese de elevi.