Titlu: Modalităţi de a contracara mişcarea “haotică” a unui pendul dublu ...
Autori: Mariana Pavel, Andrei-Valentin Plamadă, George Grădinariu
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi, Facultatea de Fizică
Abstract: Pendulul dublu reprezintă un sistem fizic simplu format din doi oscilatori, alcătuiţi fiecare dintr-un corp şi o tijă inextensibilă, legaţi unul în continuarea celuilalt. Mişcarea acestora este guvernată de un set de ecuaţii diferenţiale ordinare şi, peste un anumit prag energetic ce depinde de condiţiile iniţiale, este haotică. În această lucrare vom studia din punct de vedere theoretic mişcarea pendulului dublu, luând ca şi cazuri particulare atât situaţia în care este valabilă aproximaţia unghiurilor mici cât şi cazul când pendulul execută o mişcare haotică. După aceea, vom arăta că există mai multe metode de a controla mişcarea haotică şi de a o reduce la una periodică prin introducerea unor câmpuri magnetice şi electrice exterioare care să varieze în raport cu poziţia celor două corpuri încărcate electric.