Titlu: Modurile de oscilaţie ale unei diode laser
Autori: Iuliana Motrescu
Afiliere: Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Chiar de la apariţia lor pe piaţă, diodele laser şi-au găsit numeroase domenii de aplicabilitate de la telecomunicaţii şi până la spectroscopie, datorită proprietăţilor pe care le prezintă. Deşi aceste aplicaţii sunt diferite ca cerinţe, toate au nevoie de o sursă de radiaţie cu profil spectral îngust, care să fie stabilă şi reglabilă pe un anumit domeniu, cerinţe pe care o diodă laser le satisface spre deosebire de alte tipuri de laseri. Atât proprietăţile, costurile cât şi uşurinţa în utilizare au asigurat succesul diodelor laser. În continuare vom prezenta câteva proprietăţi importante ale diodelor laser şi vom justifica într-o oarecare măsură de ce diodele laser au un succes pe un domeniu larg de aplicaţii. Se va exemplifica cu datele experimentale obţinute pentru caracterizarea funcţionarii sistemului Toptica DL-100 de la Laboratorul de Fizica Plasmei.