Titlu: Monitorizarea poluarii atmosferice din aglomerarea Iasi in perioada 2008–2010
Autori: Gabriela Bologeanu-Gârlagiu1,2, Mihaela Hogeag1, Cristina Hriscu3, Andrei-Bedros Agop1, Liviu Leontie1
Afiliere: 1Facultatea de Fizica, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, Iasi, Romania 2ISJ Iasi, Şcoala Generală nr. 17, Ion Creangă, Iasi, Romania 3ISJ Iasi, Grup Şcolar Ion Holban, Iasi, Romania
Abstract: Poluarea atmosferică, ca un proces de impurificare a aerului cu diferite substanţe, ale căror concentraţii şi timpuri de rezidenţă pot avea efecte nocive asupra mediului şi a omului, reprezintă una din cele mai severe forme de poluare. Calitatea aerului în aglomerarea Iaşi este monitorizată prin măsurători efectuate în 6 staţii automate, amplasate în zone reprezentative ale municipiului, în vederea evitării efectelor negative asupra sănătăţii omului şi mediului. În lucrarea de faţă sunt analizate emisiile anuale ale unor poluanţi atmosferici, printre care oxizii de sulf şi azot şi pulberile PM, evoluţia calităţii aerului şi variaţia mediilor lunare, fiind prezentate valori comparative pentru intervalul ultimilor 3 ani. Din analizarea datelor a rezultat că singurii poluanţi care depăşesc valoarea limită de emisie zilnică, prevăzută în legislaţie, sunt pulberile în suspensie, concentraţia medie anuală a acestora fiind de 41,59 μg/mc, cu o frecvenţă ce depăşeşte valoarea limită zilnică la nivelul aglomerării Iaşi de 33,3%. Concentraţia poluanţilor gazoşi în aer este situată sub valorile limită pentru protecţia sănătăţii umane prevăzute în OM 592/2002, neînregistrându-se nici o depăşire în perioada studiată. AGENŢIA PENTRU PROTECŢIA MEDIULUI IAŞI, Rapoarte anuale.