Titlu: Noi tendinţe în aplicaţiile medicale ale ultrasunetelor
Autori: V. Mitrea, I.A. Rusu
Afiliere:

Facultatea de Fizică, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iaşi

Abstract:

Termenul de ultrasunet este utilizat pentru definirea unei unde elastice a cărei frecvenţă este superioară celei limită de percepţie a urechii umane (cuprinsă între 16 şi 16-20 KHz). Când frecvenţa undelor este cuprinsă între 16-20 KHz şi 1010 Hz acestea se numesc unde ultrasonore sau ultrasunete. În medicină undele ultrasonore sunt utilizate în terapie dinaintea utilizării în stabilirea diagnosticului, prin intermediul ecografiei. Wood şi Loomis (1927) au raportat prima investigaţie sistematică a efectelor biologice ale ultrasunetelor. Absorbţia energiei ultrasonice conduce la încălzirea ţesutului, iar acest lucru a fost folosit în scop terapeutic în tratarea multor afecţiuni. Mai recent, s-a realizat că beneficii pot fi, de asemenea, obţinute de la efectele non-termice care apar la trecerea ultrasunetelor prin ţesuturi.